Kronika

2019


28.červenec-11.srpen

Tábor- Radlice

,,2 Roky prázdnin"

Příjezd

Neděle

Dnes přijeli účastníci a všichni jme se ubytovali. Tábor vypadá, že se za chvíli rozpadne, ale uvidíme. Lucka měla úvodní slovo o přežití a pak už jsme šli spát.

Pak nás v noci probudili a museli jsme poslepu za vedení svých kapitánů dojít na určené místo.

Zatím se tábor odvíjí hezky.Sběr materiálu

Pondělí

Dnes jsme poprvé zpívali hymny. Většina týmů je neměla, ale my, tým Utopenců, jsme zvládli hymnu i pokřik. Poté jsme šli hrát ringo a služba zmizela do kuchyně. Odpoledne jsme šli sbírat materiál z trosek lodi. Prvně jsme museli rozluštit seznam, což šlo všem jak psovi pastva. Jakmile jsme vyluštili, překreslili jsme mapu lodi a hurá pro materiál. K materiálu jsme se museli prosmýknout kolem útesů a doběhnout s ním ke skladišti. Byla to rozhodně zajímavá etapa a těším se, co zažijeme příště.
7.-9.června

Krajská víkendovka

Na poslední víkendovku v tomdlectom školním roce, jsme se, jako každej rok, sjeli do Vyškova na Moravě do krásného areálu Maliná. Sjeli jsme se hlídky z Brna, Břeclavi a Hustopeč.

První den jsme se flákali, hráli plácanou a večer jsme se pečlivě připravovali na program pro DR, ve kterém jsme hráli postavy ve vraždě. No a my jsme si večer zkusili nalézt a usvědčit vraha, což se nám nakonec podařilo.

V sobotu měli kidi svůj krásný program a DR měli taky svůj plán. No a my, ER a AR jsme hráli Voliš, ringo, lakros, plácanou a tak dál... Po obědě jsme realizovali detektivní příběh a v průběhu celého dne nás provázelo slovo z Pavlových příběhů. Večer nás čekal večer chval a táborák. A ouplně večer se uskutečnila noční hra "Sněhurky". V noci pak někteří spali a někteří únavně, avšak plni energie, trénovali chvály na nedělní bohoslužbu.

No a neděla. Vstávačka, snídaně, bohoslužba, voběd, hry, odjezd.

Poslední víkendovka byla úžasná a určo jsme si ji užili.

Lydinka Pernicová


 8.-12.květen 

Ringo

Jako každý rok, nám opět hlásili déšť téměř na všecky dny. No ale my jsme se nenechali odradit, aproto že loňské roky jsme se vždy spálili, přibalili jsme si i opalovací krémy a deštníky jsme ponechali doma. Jakoby to se nám úplně nevyplatilo, protože první herní den jsme hráli v blátě a dešti. Ale aspoň byla čurina. Ale i opalovací krémy jsme nakonec využili na své opálené a spálené obličeje. No a pak nám pršelo až ouplně poslední odjížděcí den.

Jinak sme sestavili tými i na rangera roku, kde jsme byli, ale celé vítězství jsme přenechali dalším. Jako myslím že jinak pro ty co se na nás dívali tak byla sranda co jsme prováděli.

No a zpět k ringu. Letos jsme se totálně vytunili a náš hlídkový úbor jsme vyšperkovali nádhernýma bílýma kšandama, na které nemaj ani pražácké baretky.

Naše ringistické úspěchy:

ER
1.místo Maty Hauptman, Kuba Pernica, Semir Arabo
RR
2.místo Lucinka Elederová, Lydinka Pernicová, Petr Ohlídal
SR
1.místo Kačka Hauptmanová. Karel Hauptman, Láďa Menšík


Lydinka Pernicová


1.květen

Lanový centrum

Na prvního máje jsme se místo schůzky vydali do lanového centra Proud. Rozdělili jsme se do trojic a po instruktáži se vrhli vstříc výšinám. Lanové překážky kladly různé požadavky (nejvíce odvahu). Tudíž se na některé vyšplhaly i dvojice a musely spolupracovat (např. sesterské dvojice Elederovy a Vrabcovy). Závěrem byl skok na hrazdu, který se podařil jen Matoušovi a mně (Semirovi) :).

Semir Arabo


12.-14.duben

Nácvik Ringa

V pátek jsme společně dorazili do Hostěnic s cílem procvičit si naše dovednosti, abychom na oficiálním ringoturnaji zazářili. Pod palcem měl všechno Peťa Ohlídal. Byli jsme rozděleni do týmů, ve kterých jsme hráli turnajový systém každý s každým. Zároveň byly také nachystány různé doprovodné programy po areálu. A mimo ringo jsme také trénovali některé disciplíny na Rangera roku, např. stavbu stanu, běh a uzly. Večer i ráno jsme se zaměřovali na Pána Boha, ať už slovem, chválami nebo samostatnou cestou po svíčkách se zamyšleními a taky jsme společně hráli hry.

To, co nám zabránilo cítit se jak na květnovém ringoturnaji bylo březnové počasí. Kdo měl s sebou čepici, rozhodně neprohloupil a prsty nám mrzly hned po vytažení z kapes. Proto i přes velké množství aktivit mnozí z nás trávili nejvíce času v jídelně, kde se topilo v kamnech a kde se vedla válka o to, zda zachovat co největší teplo a udusit se kouřem nebo místnost na úkor tepla zavzdušnit.

I přes tyto trable s počasím, které nás obšťastnilo i troškou březnového sněhu, jsme si akci velmi užili. Alespoň já.

Lucie Elederová


Procházka

Byly jsme hrozně unavené, zmokly jsme, z asi deseti šifer jsme našly tři a nevyluštily jsme ani jednu. Klíč jsme nenašly, ale bylo to hrozně supr, moc jsme si to užily a příště jedem zas.

Magdalena C., Julie B., Bety K., Kristýna Ch.


1.-3.únor

Royalfest

Téma royalfestu bylo ,,Na dosah"... pro nás především na dosah Bohu, a taky na dosah přátelům ze všech koutů ČR. 1. února jsme vyrazili vstříc divočině do městečka zvaného Valašské Meziřičí. Počáteční ostychy odpadly hned na nádraží a my jsme s nadšením očekávali, co si pro nás organizátoři letos připravili. Skvělé chvály byly v tomhle případě samozřejmostí. Atmosféra Royalfestu určitě zůstane nezapomenuta. Po posilnění pizzou jsme vyrazili do Brna, samozřejmě že proti VALMEZU nic nemám, ale Brno je Brno.

Těším se na další rok, ať je to ještě lepší než letos.

Anička2018


NVT Zima

Na toto NVT jsem se velmi těšil, protože jsem tam měl jet jenom já a Semir. První den (pátek) byl velmi náročný, protože jsme na místo dorazili v 10h. večer. No a potom nás ještě čekal výstup do tábora, kde jsme měli přespávat a tam jsme dorazili chvíli před půlnocí. Semirovi tento první den velmi "ublížil", protože byl už hodně unavený. Druhý den, když jsme se vzbudili v našem krásném stanu, jsme byli překvapeni kolik sněhu tam bylo. Poté co jsme posnídali jsme vyrazili. Cesta byla nádherná. Stromy byly zasypány sněhem a všude kolem nás bylo taky bílo. Zhruba uprostřed cesty jsme se najedli a vrátili zase do tábora. V táboře jsme dostali spoustu užitečných rad a pak jsme se najedli a šli jsme spát. Třetí den jsme se už jenom vrátili k autům a po cestě k nim jsme viděli krásný vodopád. No a pak jsme sedli do auta a jeli jsme domů.

Matouš


Vánoční výlet

Vánoční výlet bývá jednou z nejvíc pohodových, žracích, hracích a nejlepších akcí.

Ani letos tomu nebylo jinak.

Program se sice vymýšlí většinou až na místě, ale tím je to nádherné. Cvičíme improvizaci.

Nacvičování scénky netradičního pohledu narození Ježíše, či jezení tradiční kaše, výzdoby, která se vždycky někde najde a kamarádi!

Letos jsme stihli plno her a pátrání po ztracených dárcích.

Ani v noci se junioři nenudili, neboť jsme se stihli dívat na filmy jako je Rychle a zběsile, a současně jsme chodili kontrolovat spánek dětí.

Prostě supr výlet.

Lydinka Pernicová


25.listopad

Bohoslužba v naší režii

,,Marnotratný Syn"

Další úspěšná bohoslužba pořádaná naší hlídkou proběhla velice hladce. I přesto, že jsme celý víkend organizovali obrovskou konferenci pro velkou spoustu royalistů, zadařilo se nám nacvičit i scénku, která byla vytvořena našimi nejlepšími scénáristy - Méďou a Kačkou H.

Lidi v sále se nenudili a užívali si poslech a pohled na rýmovaný příběh marnotratného syna a jeho otce se zaměřením na staršího syna.

Scénka byla velice povedená. Samozřejmě nechyběla prezentace akcí, nějaký vtípek a Karlovo úžasné slovo.


23.-24.listopad

Royalovská konference

,,Připraveni ke žni"

(25let RR v ČR)

Jedna z historických a nádherných konferencí pořádaná u nás v Brně.

Sjeli se royalisté ze všech zákoutí Česka. Samozřejmě nechyběli i hosté, například z Polska. V pátek byla tradičně nachystána úžasná hra pro juniory, letos organizovaná ostravskými bratry a přidruženými sestrami.

Noclehárnou se nám stala naše církev a večer chval a Tomovým bandem byl velmi požehnaný!

Další den jsme se přesunuli do větších prostor Slova života na Nových sadech.

Nechybělo sbližování, hry, slova, chvály, zábava, přátelé, vtípky a jídlo

Tak za chvíli 30 let!


20.říjen

Traperský výlet

Výlet pro věkovou kategorii Discovery Rangers byl na téma "Po stopách Aztéků". V daleké Americe jsme hledali poklad, odkaz tamní minulé civilizace. Navštívili jsme Brněnské Lamacentrum a zjistili jak hebké jsou lamy, a že fungují jako místní sekačky. Výhled z lomu byl sice skrz mlhu spíš jak do neznáma, ale bylo příjemné teplo a les hrál všemi barvami. Poklad jsme objevili a vyměnili za zlato - zlaté polomáčené.


Účastni:

Vedoucí: Peťa S., Kuba P., Míša O., Semir

Děti: Pepa M., Karinka S., Danielka V., Marek Ch., Vincent Č., Víťa O

Petra Svobodová


19.-20.říjen

Filmový maraton

Karel si koupil novou sedačku, tak proč ji hned neotestovat, tak sme udělali filmovou noc. Na programu byl Startrek. Jako první sme se pustili do úplně nejstaršího filmu, který nakonec by moh být klidně na půl hodiny a obsáhl by i tak celý příběh. Jeden záběr na 10 minut, znali sme každý detail, nepřeložené scény v angličtině (asi se jim nechtělo je překládat), u nás vyvolávaly smích. Poté přišel na řadu nejnovější film, ten byl tak rychlý, že jsem z toho nic nepochytila, navíc sme měli zábavu se dvěma anakondama (či co to bylo). Nejlepší ale byl 5.díl. Sice už sme byli všichni mimo a unavení, ale byla to největší sranda. Nic kromě smíchu si z toho filmu nepamatuju. 

PS: část z nás v průběhu usla.


Účasni: Karel, Katka, Matouš, Gabča, Momo, Peťa S., Kuba P., Semir, Lucka E.


28.-30.září

Voda

Naši cestu jsme začali v příjemné 4 hodiny ráno v Brně. Dojeli jsme na Wildalpen za dopoledního slunečního svitu. Pak jsme již šli sjíždět Salzu.

Byli to příjemné 3 dny s Royalisty z celé republiky a kamarády z Maďarska. Junioři se v průběhu NVT naučili jak udělat krátké slovo pro děti -> hřebík.

V neděli ráno na nás čekalo překvapení v podobě zmrzlých neoprénů, ale to jsme zvládli, sjeli poslední část řeky a zabalili a jeli dom.


Účastníci: Karel & Matouš & Gabča Hauptmanovi a Míša Opálková

Míša Opálková


Dny NATO

Na dnech NATO jsem si to hodně užil, bylo tam hodně letadel a pár tanků. Nejvíc se mi líbilo jak nám nad hlavami lítaly stíhačky. Nelíbilo se mi, že tam byl asi kilometr dlouhý pás se stánky na občerstvení a že tam bylo moc lidí. Zajímavé je že když jsme přišli ke vstupní bráně, museli nám prohledat celý batoh a oblečení.

Martin Chlubna


7.-9.září

NVT juniorů

Do Nymburka jsme jeli čtyři z naší hlídky.- Rút Červeňová, Anička Šubová, Magda Cahlíková a já- Kristýna Chlubnová. NVT bylo opravdu supr, jsem ráda že jsem tam byla. Odnesla jsem si odtamtud různé praktické rady a taky nápady, ale hlavně jsem se seznámila se spoustou fajn lidí z jiných hlídek.

Chlubnová Kristýna


Tábor 2018

,,Pandemic"

Den 1.

Z Brna do Velhartic jsme jeli asi 6 hodin. Do večera jsme se zabydlovali a po večeři jsme byli rozděleni do světových organizací pro pomoc proti vypuknutí pandemie. Týmy: OBO, IMO, OCHA, SAMA, NIFA, ECHO jsou připraveni na budoucí 2 týdny plny akce. V noci jsme však museli projít nezbytnými prohlídkami, které všichni zvládli.
Den 2.

Našim úkolem je izolace města Moskva a nalézt pacienta 0. Město je však uzavřeno a obklíčeno armádou. Cílem je navázat kontakt s lidmi ve městě a získat informace. Není to však snadné. Lidi z města neslyšíme, a proto se informace dozvíme pomocí morseovky. Přitom nás však pronásleduje armáda... Po získání informací jsme se vydali najít pacienta 0.
3.červen

Bohoslužba v naší režii 

,,10 ran egyptských"

Tento rok jsme se rozhodli navázat na naše Vánoční vystoupení (Josef) a pokročit až do doby Mojžíšovy. Zúčastnění v sále pocítili kruté rány posílané na Egypt. Všichni zažili například krupobití, mouchy, komáry, žáby a někteří dokonce i smrt. Naše herecké komando perfektně improvizovalo a ničím se nedalo rozhodit. Poté Karel rozebral problematiku.

Myslím si, že jsme opět nezklamali a měli velký úspěch.

Lydinka Pernicová


5.-8.květen

Ringoturnaj

,,radost"

Letošní Ringoturnaj byl výborný ve všech ohledech. Nádherné počasí, super jídlo a perfektní výsledky. V ringu jsme obsadili hned tři umístění-> 2. místo-AR- Semir, Matouš, Nik a Rút; 2. místo-ER- Lýda, Kuba P., Míša; 3. místo-SR- Karel, Katka a Markéta H.

A samozřejmě se nám dařilo i v pilotní soutěži "Ranger roku".

Pro splnění a uspění v této soutěži, musí tříčlenný tým splnit 5 disciplín (štafeta 300m, uzly, stavba stanu, biblický test a přepálení provázku ve výšce 20cm).

Nejrychlejší a nejúspěšnější tým současně, získá putovní pohár. V současné době se Brno pyšní dvěma poháry ze 3. kategorií, které jsme získali i přes nedůvěru vedoucích. AR- Matouš, Semir, Gabča; ER- Lýda, Kuba P., Míša

No a protože nám Karel nevěřil, že bychom mohli vyhrát a naivně se vsadil, musel tancovat před všemi účastníky ringoturnaje.

Lydinka Pernicová


20.-22.duben

OVA- neboli ostrava

K Ostravské hlídce se letos připojilo pár našich děvčat, které to v ostravským casinu vopravdu roztočily.


LASER GAME

Byli jsme na Hybešově v taktické aréně a hráli jsme dvě hry (báze a zombies).

Tuto akci jsme měli za odměnu za pomoc na podzimní RR konferenci. Bylo to supr.

Účastni: Karel, Janča, Marky, David, Dan, Míša, Kuba P., Semir, Matouš, Rút, Anička, Majda Š.

Markéta Elederová


2.-4.únor

Royalfest 

,,Jste to, co jíte"

Tož jsme sa zas vydali do Valmezu na Royalfest jako každej rok.

Ubytováni jsme opět byli v domově dětí a mládeže. Holky byly zas chytrý a našly si svoji šatnu na spaní kam se nikdo jiný než Brno nenacpe. Hlavní program byl jako vždy v budově místního Ácéčka.

Byly to úžo 3 dny plné chval, workshopů, seminářů, zábavy, modliteb a kravin.

Ale nejlepší na všem byla sobotní večeře na kteró sme sa šeci Brňáci těšili.

Takže jsme si dotáhli gril a Karel naložil stejky a udělal svůj vyhlášený dresing. Ostatní hlídky slintaly...

Jinak sme furt hráli Mistra prezidenta kecali s Poličákama a Ostravákama a dělali fórky na Pražáky.

Všecko to bylo fajn a za rok zas.

Kapely- BCC Worship, ON > MYSTO7Faithlife

Řečníci- Tom GuldaPetr HušťTom Hasmanda

Lydinka Pernicová


19.-21.leden

NVT Zimní přežití

Po dlouhé cestě z Brna na místo setkání nacházející se na úpatí, až příliš dlouhého a vysokého kopce, Rychlebských hor jsme se fyzicky i psychicky připravili na cestu k chatě, u které jsme měli přenocovat. Ve chvíli, kdy jsme vyrazili, byla už tma a naše světla mihotající se mezi zasněženými stromy dodávala výstupu krásnou atmosféru. Asi za čtyři hodiny jsme dorazili na místo našeho odpočinku, kde jsme rozdělali tábor a naplnili své žaludky. Druhého dne jsme zanechali většinu věcí v táboře a vydali jsme se na sněžnicích skrz bílé hory na vrchol Kowadło až za Česko-polskými hranicemi. Toho dne jsme vyslechli většinu informací o tom, jak v těchto podmínkách přežít... Naštěstí s dostatečným předstihem, než mohlo dojít k prvním ztrátám...

Den uběhl jako voda, které jsme měli celkem málo, a než se úplně zešeřilo, ukončili jsme svou jednodenní pouť znovu u teplé večeře a příjemného ohně.

Kvůli nešťastnému zranění zad jedné z dosud-přeživších, naši vedoucí rozhodli, že přežít až do konce by měli všichni, nejen ti nejsilnější, a vrátili jsme se tudíž stejnou cestou, kterou jsme šli tam, zase zpátky.

A jelikož jsme všichni za ty dva dny ztratili asi pět kilo a nikdo neztratil vůli žít, je mi potěšením prohlásit zimu za přežitou.

Účastníci za 18.PH: Karel Hauptman, David Koziel, Míša Opálková

David Koziel2017


8.-9.prosinec

Vánoční výlet

Vánoce se blíží a pro Royalisty to znamená spousta dřiny, zábavy, jídla, ale hlavně Vánoční výlet (teda přespání v AC).

Takže program byl plný her, jídla, srandy, jídla, flákání, deskovek, jídla a makání na našem hvězdném muzikálu. Ano slyšíte dobře! Náš Royal bourá všechny hranice a cvičíme muzikál o Josefovi. Není to sice naše autorské dílo, ale určitě to bude lepčejší než originál.

No a zpět k jídlu. Tento výlet by nebyl Vánoční legendou, kdyby chyběla krupičná kaše s lentilkami a gumovými medvídky. MŇAMKA

Naši přespávačku jsme si užili na 100%, no a Vánoce můžou startovat!

Jo a těšte se na naši premiéru.

Lydinka Pernicová


2.prosinec

Podzimní konference

Na Konferenci se sjeli velitelé a junioři z celé České republiky. Od Pražáka až po Ostraváka. No a že nás teda bylo! Dopoledne byly chvály, pasovačka na juniory (Matouše H., Semirek A. a Kubíček P.) a také proběhlo hlasování do vedoucích pozic. No a pak byly další různě míň podstatné věci a prezentace.

A konečně přichází čas na jídlo! Skvělý gulášek nám přivezl Láďa Menšík. No a po o jsme se konečně rozdělili na juniory a vedoucí.

Zatím co vedoucí řešili nudnější věci jako třeba finance, my jsme se vydali na Vánoční trhy. Ale předtím, než si děcka mohly jít koupit něco na Vánoce, musely splnit pár úkolů (vyluštit pohádku z hantecu...). Pak jsme šli koupit vařečky babičkám a pěšo se vydali zpět do AC. Pak už jenom úklid, pokec a konec.

Lydinka Pernicová


20.-22.říjen

Matrix 

,,next generation"

Před pěti lety u nás byla poprvé hlídka z Ostravy a pomáhali ním vyslat zprávu pro lidi žijící v Matrixu. Ovšem lidé ji ignorovali. Takže tento víkend nám přijeli posily z Ostravy pomoci zbořit počítačový svět -> Matrix.

Vše začalo již na nádraží, kde jsme se setkali s naší posilou. Tam nás našli agenti a zavedli nás na celnici, kde jsme se museli zapsat do systému a prošli jsme celní kontrolou, u které nám byla zabavena část našich věcí. Ty byly vysvobozeny díky našim vedoucím, kteří se statečně pustili do bludiště Starého Brna. Šli jsme brzo spát, páč jsme věděli co nás zítra čeká.

Ráno jsme si sbalili věci a vyrazili. Proti Matrixu čelily 4 týmy. Každému týmu byl přidělen jeden operátor, který nám radil, jak se bezpečně pohybovat v Matrixu.

Luštili jsme mnoho šifer a kódů a ničili počítače Matrixu. Museli jsme být opatrní, protože nás pronásledovali agenti.

Vše skončilo v bludišti univerzitního Kampusu, kde jsme úspěšně zničili celý systém -> porazili jsme Matrix. 

Večer jsme si dali zaslouženou večeři a hráli deskové hry.

V neděli jsme byli na bohoslužbě v AC-Brno a pak jen stačilo zamávat 42.ph Ostrava a všichni jsme spokojeně jeli domů.

Míša Opálková


29.září-1.říjen

Salza

Salza se po letech opět přesunula na podzim, to je v největší kráse. Tyrkysová řeka uprostřed hor pokrytých lesy, které hrajou všemi barvy... krása. Ledová voda s teplotou ani v létě nepřesahující 4°C, čas na "teplý" neoprén.

Tento rok s námi vyrazili zdolávat divokou horskou řeku zástupci Maďarského RR. Oprášili sme angličtinu a naučili se pár maďarských výrazů. Kromě maďarské výpravy zde byli zástupci z Brna, Ostravy, Valašska, Šumavy a další. Tento rok vyšlo krásné slunečné počasí.

Peťa Svobodová


15.-16.září

Návštěva u 40. PH HUSTOPEČE 

KRAJSKÁ EVANGELIZACE

V pátek odpoledne jsem přebrala na nádraží děti a vyjeli jsme vlakem směr Hustopeče. Tam už na nás čekala Zuzka, která nás následně provedla po krásách této malebné obce, která byla r. 1572 císařem Maxmiliánem povýšena na město. Po prohlídce jsme s vděčností odložili batohy v místní modlitebně AC, kde už na nás čekal Karel s rodinou a zbytek Hustopečské hlídky. Strávili jsme pěkný čas opékáním buřtů a v případě dětí také hraním na prolízačkách. Večer jsme si každý užívali hraní své oblíbené deskové hry.

Sobotní odpoledne trávily děti v podobném duchu, ale my vedoucí, posíleni vedoucími z dalších hlídek Jihomoravského kraje, jsme začali připravovat aktivity na "Odpoledne s Royal Rangers" plné stanovišť pro děti a následným evangelizačním slovem z Bible. Děti si mohly vyzkoušet kroket, proběhnout opičí dráhu, zastřílet si z foukačky, něco pěkného si vyrobit a mnoho dalšího. Ač nepřišlo mnoho dětí z okolí, naše děti si akci náramně užily.

Lucie Elederová


13.září

Zahajovací schůzka

Konečně je to tady! Začíná další nová royalovská sezóna. Po prázdninách jsme se opět sešli v modlitebně AC na Životského 10. Byli jsme překvapeni, kolik se nás sešlo na první schůzce. Program byl volnější a netradiční. Hráli jsme hry, chválili, samozřejmě jedli a promítali si fotky z tábora. Dětem se schůzka líbila, vedoucí relaxovali, jídla bylo dost a všichni jsme si to užili. Jsme moc zvědaví, co na nás čeká tento školní rok.

Lydinka Pernicová 


8.-10.září

NVT Juniorů NYMBURK

Moc jsem si to užil! Byli tam fajn lidi a věřím že se s nimi potkám i na Royalfestu... Myslím si že jsem měl hodně dobrý tým, se kterým jsem si užil spoustu zábavy. Kdybych mohl vrátit čas a udělat něco jinak, neudělám vůbec nic.

Kuba Pernica